top of page

Crufts: Praktické rady a tipy od TDH

Výstava, ze které pociťují nervózní šimrání i ti největší profíci, a na kterou se většina vystavovatelů touží alespoň jednou za život podívat. Vezmeme vás teď na Crufts s sebou, ať víte, jak to tam chodí, na co si dát pozor a kde ušetřit.


Crufts patří mezi největší a nejprestižnější výstavy na světě. Každoročně se koná na výstavišti NEC v anglickém Birminghamu a sjíždí se na ni tisíce psů ze všech koutů světa. Je pojmenována po svém zakladateli Charlesi Cruftovi, který uspořádal první ročník již v roce 1891 názvem "Cruft's Greatest Dog Show".


Na Crufts se nemůže přihlásit jen tak někdo. Každý pes musí mít splněnou kvalifikaci, která se zadává na vybraných výstavách a uděluje se výhercům titulů CACIB a J-CACIB. (International exhibitors' guidance - dog showing). Pokud má váš pes vystavený titul Mezinárodního šampiona krásy, je kvalifikován automaticky.


Kvalifikaci už mám. Co dál?


K účasti na Crufts musí mít každý pes ATC (Authority to Compete) - zápisové číslo anglického Kennel Clubu. Vystavení čísla stojí aktuálně 30£ a je platné na doživotí. Pozor, o číslo žádejte s předstihem. Kennel Club má 28 dní na jeho vystavení.


Třídy v Anglii jsou jiné než u nás, stejně jako rozdělení do skupin. Kennel Club neuznává narozdíl od FCI 10 skupin, ale pouze 7 - Gundog, Hound, Pastoral, Utility, Toy, Terrier a Working. Kam patří které plemeno, můžete najít tady.


Před přihlášením si nezapomeňte zkontrolovat, ve který den se vaše skupina posuzuje. Na Crufts se skupiny každoročně “točí” tak, aby nikdo nebyl v nevýhodě. Když letos vystavujete v pátek, za rok vás posouzení čeká pravděpodobně v sobotu.Do jaké třídy patří můj šampión?


 • Puppy - pro psy ve věku od 6 do 12 měsíců (pes nesmí dosáhnout věku 12 měsíců v první den konání výstavy)

 • Junior - pro psy ve věku od 9 do 18 měsíců

 • Yearling - pro psy ve věku od 12 do 24 měsíců

 • Limit - pro psy, kteří nevyhráli 3x CC/CACIB/CAC/Green Star a nemají potvrzený žádný šampionát

 • Post Graduate - pro psy, kteří nevyhráli žádný CC/CACIB/CAC/Green Star

 • Open - tato třída je otevřená pro všechny psy a není omezená věkem ani tituly

 • Veteran - pro psy od věku 7 let

 • Special Working Gundog - pro psy, kteří mají vystavený „evropský“ pracovní certifikát

 • Good Citizen - pro psy kteří získali osvědčení Good Citizen Dog Scheme od anglického Kennel Clubu

 • Field Trial - pro psy, kteří splnili zkoušku Field Trial na území Velké Británie


V návaznosti na plemena a jejich využití se mohou třídy lišit a pro některá plemena nejsou některé vypsány. Když to celé zkusíme zjednodušit a porovnat s třídami u nás, dostaneme se k tomuto:


 • Junior - třída mladých

 • Yearling - mezitřída

 • Open - třída šampionů

 • Veteran - třída veteránů


Psa můžete přihlásit do více tříd


Pokud máte např. 15měsíčního psa, můžete ho nahlásit do tříd Junior a Yearling. Pokud jednu třídu vyhrajete a druhou ne, nemůžete už soutěžit o CC. Proč? Váš pes už byl jednou poražen a nedává smysl, aby se zúčastnil zápolení o další tituly. Nastoupit ale musí do obou tříd.


Výjimkou je situace, která by se dala přirovnat k našemu systému zadávání r.CACIB. Stejně jako pes, který skončil druhý ve třídě za vítězem CACIB, nastupuje o r.CACIB, nastupuje i druhý pes ve třídě o r.CC.


Online přihlašování


Online přihlašování je možné na stránce Fosse Data a přihláška není drahá, jak možná spousta z vás očekává. Cena 35£ za psa se vyrovná průměrné ceně mezinárodních výstav v Evropě.


Při přihlašování si vybíráte, zda si chcete koupit i katalog. Vzhledem k tomu, že jsme zatím nikdy nenašly katalog online v den výstavy, doporučujeme si ho zakoupit. Obzvlášť pokud se jedete především dívat na své oblíbené plemeno a zajímají vás jména přihlášených jedinců. Pokud se totiž neumístí ve třídě, neuvidíte jejich jména ani v online výsledcích po výstavě. 


Vyrážíme do Birminghamu


Pes nominovaný, ATC číslo vystavené, přihláška zaplacená. Jak se dostat se psem do Velké Británie? Poletím, nebo pojedu? Jak přeplavu La Manche?


I když Velká Británie vystoupila z EU, podmínky cestování se nezměnily. Jsou ale stále o něco přísnější, než když cestujete v Schengenském prostoru. Potřebujete očkovací průkaz, respektive platný Pet pas, čip, platné očkování proti vzteklině a navíc i odčervení proti echinokokům potvrzené veterinářem.


Důležité: odčervení proti echinokokům se musí zapsat do pasu (datum a čas) a podat 120 až 24 hodin před vstupem na území.

Pokud cestujete jen jako divák bez psa, je ideální řešení se do Birminghamu dostat letecky. Přistanete totiž v podstatě na výstavišti. Se psem ale cestování do Birminghamu letecky aktuálně možné není. Můžete letět do Londýna a potom řešit půjčení auta, popř. alternativní způsob odvozu. Většina vystavovatelů tuto cestu nevolí a do Velké Británie se dopraví radši autem.


Po vodě, nebo pod vodou?


Pojedete trajektem, nebo vlakem Eurotunelem? Oboje má své výhody a nevýhody. Trajekt jede déle, ale je o něco levnější. Eurotunelem jste za mořem za chvilku, ale trochu si připlatíte. V obou variantách ale musíte počítat s tím, že kromě ceny za osobu budete platit i poměrně velkou částku za přepravu psa, respektive psů. 


Lístky si objednávejte s předstihem


Pokud cestujete s více psy, může vás vyděsit, že vlak i trajekt povolují maximálně 5 psů. Naštěstí platí výjimka pro cesty na výstavu. Musíte však nejpozději 2 dny před odjezdem informovat společnost, se kterou cestujete. 


Až se ocitnete na druhém břehu La Manche, nezapomeňte, že se řídí na levé straně! Od výjezdu z lodi nebo vlaku vás na to budou neustále upozorňovat varovné cedule.


Bojíte se řídit na druhé straně?


Nemějte strach, brzy si zvyknete, ale zvýšené opatrnosti dbejte hlavně na kruhových objezdech, jezdí se na nich po směru hodinových ručiček. Dále neplatí přednost zprava, ale ani zleva. Zkrátka je potřeba velmi dobře respektovat značení a všechno dopadne dobře. Dálnice v Anglii jsou bezplatné, takže nemusíte myslet na nákup dálniční známky.Den D - jedeme na Crufts!


Parkování


Naplánujte si vše s předstihem. Parkoviště je 10 - 15 minut chůze od výstaviště. Sice jsou na místě zajištěné shuttle busy, ale pokud máte více psů a „výstavních krámů“, budete muset jít po svých. Aspoň sebe i svého psa před výstavou ještě pořádně protáhnete. 😀


TIP: Parkování stojí 17.95£ na den, pokud ho platíte na místě. Při platbě předem online zaplatíte 12.95£. 

Až dorazíte do haly


Posuzování na Crufts běžně začíná v 9:00, ale časy se u jednotlivých plemen mohou měnit v závislosti na počtu přihlášených. Některá plemena mají tzv. ''Early start'' a  jiná zase ''Late start''. Crufts 2024 early and late starts | The Kennel Club


Až dorazíte do haly, uvidíte všude kolem dřevěné boxy. Každý pes tam má svou kóji, tvz. bench, označený vaším číslem. Číslo tam leží dvakrát - jedno pro vás na ruku, druhé má zůstat na místě. Váš pes by tam správně měl být po celou dobu výstavy kromě posuzování v kruhu (a venčení), aby si diváci mohli prohlédnout všechny psy. Podle katalogových čísel je identifikují, i když zrovna nestihli jejich chvilku slávy ve výstavním kruhu. 


Posuzování


Posuzování probíhá téměř jako na jiných výstavách - nejprve psi, pak feny. Změnou pro nás je, že třída veteránů vždy začíná. V každé třídě se zadává pět míst a jakékoliv umístění je velmi cenné.


Samozřejmě jsou velké rozdíly u jednotlivých plemen, ale obecně se dá říct, že konkurence je na Crufts opravdu velká a jiná, než na kterou jsme zvyklí. O to větší úspěch je pak pro zahraničního vystavovatele, když se v takové konkurenci dokáže jeho pes prosadit. Každého umístění si velmi váží i místní - je to pro ně velkým svátkem a jakýmsi „highlight of the year“.


Může vás překvapit, že nedostanete do ruky žádný posudek. Pouze pět umístěných si odnáší krásný certifikát a první čtyři i kokardu.


Co dělat po posouzení?


Výstavu nemůžete se psem opustit před 16:00. Tím pádem máte alespoň spoustu času nákupy! Myslím, že takové množství stánků jste ještě nikdy neviděli. Letos se má na Crufts ukázat více než 450 obchodníků, tak se máme na co těšit. Seženete tam vše, na co si vzpomenete, od krmiva a výstavních potřeb, přes šperky a obrazy až po odborné knihy.


Neochuďte se o sledování závěrečných soutěží! Atmosféra v hlavní aréně je naprosto nepopsatelná a nikde jinde ji nezažijete. Pokud by vám to nevycházelo, pusťte si závěrečné soutěže aspoň na hotelu v televizi nebo na youtube.A je po všem!


Doufáme, že pro vás bylo naše shrnutí a tipy přínosem. Napadá vás ještě něco dalšího? Dejte nám vědět.


A příště se podíváme na zkušenosti 4 vystavovatelů, kteří Crufts zažili na vlastní kůži a zaznamenali na něm neuvěřitelné úspěchy.

1,102 views2 comments

2 Comments


Unknown member
Mar 04

Děkuji za užitečný příspěvek. Krásně se to čte a těším se na další. Ke Cruftu by mě zajímalo, jakým způsobem mi potvrdí, že přihláška byla přijata?

Like
Replying to

Dobrý den, děkujeme za pochvalu! :) Na e-mail by měl přijít vstupní list z Fosse data, ale často padá do spamu/hromadných. Také byste měla obdržet potvrzení o zaplacení.

Like

Kam dál?

Přečtěte si, kdo jsme a co děláme.
119474460_3128443517254673_4806263278706775228_n.jpg
Seminar-84.jpg
akita_inu_handling.jpg
bottom of page