top of page

3x BIS Šampiona šampionů: Jak si splnit sen?

O třetí BEST IN SHOW Šampiona šampionů pro Top dog handling (TDH) se letos postarala naše Tereza s teriérkou Fibich. Předtím se to podařilo Jitce s maltézáčkem Monďákem a Páje se saluki Avatarem. Neuvěřitelný hattrick! Kromě toho slavíme ještě další tři umístění na této ultra vysoké příčce.

Válet se na Maledivách, vstávat bez budíku, obědvat čerstvou rybu a celý den strávit s margaritou v ruce. Tak nějak může vypadat sen běžného smrtelníka, ne? My, výstavní nadšenci, sníme o něčem úplně jiném.


A jsme ochotni kvůli tomu o víkendech vstávat uprostřed noci (po večerním balení a groomingu), řídit stovky kilometrů, utrácet tisíce korun, na výstavě od rána hladovět a pak vítězoslavně stát frontu na smažák nebo gyros. Když se ale zadaří, všechno zmíněné jde stranou.V článku najdete:Šampion Šampionů je nejvíc!


Šampion šampionů (ŠŠ), pořádaný ČMKU, je každoročně nejprestižnější česká výstava, kam se pes bez šampionátu zkrátka nepodívá. Cílem je vybrat nejlepšího z nejlepších, čemuž logicky odpovídá konkurence, atmosféra i emoce účastníků. Právě na ně zavzpomínáme spolu s majiteli našich nejúspěšnějších svěřenců za posledních 10 let a přihodíme i pár našich tipů.Majitelé vítězných pejsků nám poskytli krásné dlouhé odpovědi, z nichž budeme níže citovat k jednotlivým tématům. Moc jim děkujeme za spolupráci na výstavách i na článku!


Nejlepší z nejlepších? Jenom tady a teď.


Mohlo by se zdát, že výhrou ŠŠ (nebo jiné výstavy) máte připravenou půdu pro úspěch na každé další akci. Máte přece toho nejkrásnějšího psa, ne?  „U výstav je krásné to, že platí heslo new day, new play. Výhra je krásná, ale hned druhý den může zas přijít prohra. Je potřeba nikdy se nevzdávat a taky nikdy moc nelítat v oblacích. Užít si výhru a z prohry si nedělat těžkou hlavu,“ skvěle shrnul Jaroslav Šeda.


Stačilo by, kdyby se změnila jedna z následujících podmínek a výsledek by byl úplně jiný:

  • rozhodčí,

  • konkurence,

  • kondice psa,

  • předvedení,

  • úprava srsti.


Některé faktory zvládnete sami ovlivnit - můžete mít skvěle připraveného, socializovaného psa, upraveného tím nejlepším groomerem a špičkově předvedeného tím nejlepším handlerem. Na tom všem můžete neustále pracovat. 


Rozhodčího a konkurenci si ale nevybíráte. A stejně tak neovlivníte, jestli zrovna v ten nejdůležitější moment za kruhem bouchne klec, zašumí mikrofon nebo vás zezadu doběhne jiný vystavovatel, a vašeho psa tím rozhodí. Anebo se zkrátka zrovna váš pes špatně vyspí, a i když se jindy předvádí jako bůh, tentokrát mu to nesedne. Kromě pečlivé přípravy tedy musíte čekat, až se sejde správná konstelace hvězd. Nám se několikrát sešly zcela ideální podmínky a mohly jsme slavit ve velkém!


Našich 6 umístění v BEST IN SHOW Šampiona šampionů


Abyste věděli, o kom a s kým se v článku bavíme, koukněte v rychlosti na fotky této úspěšné party:


2023 - BEST IN SHOW 1

Flare Kní-York z Tržiště (irský jemnosrstý pšeničný teriér)

Majitelka: Petra Šubertová

Za TDH: Tereza Šubertová2023 - BEST IN SHOW 3

Forester's Ignotus Peverell of Darkmoor (gordon setr)

Majitel: Iveta a Jaroslav Šedovi

Za TDH: Jitka Svobodová2022 - BEST IN SHOW 2

&

2019 - BEST IN SHOW 1

Maybe Mystery Mondak (maltézský psík)

Majitelka: Monika Kupicová

Za TDH: Jitka Svobodová

V roce 2019 si Monďáka o BIS předvedla majitelka Simona Kupicová, jelikož Jitka už soutěžila s jiným psem.


2015 - BEST IN SHOW 2

Almas Avatar Princ (saluki)

Majitelé: Markéta a Michal Benešovi

Za TDH: Kateřina Navrátilíková2014 - BEST IN SHOW 1

Khyrisma Anistana Avatar at Yaran (saluki)

Majitelé: Eva Krejčí, František Vláčil

Za TDH: Pavlína PíchováTak jak jste dopadli?


Ostatní vystavovatele a chovatele vždy zajímá, jak se vám na výstavě dařilo. Někdy se ale ptát vůbec nemusí, protože o vašem úspěchu už každý ví. Na okamžik se teď vžijte do majitelů „našich“ BISových psů. A věřte, že občas je zážitek zpoza kruhu možná ještě silnější, než když v něm stojíte sami.


Eva Krejčí (Avatar - BIS 2014) vzpomíná: Byl to pro nás neskutečný zážitek, splněný sen. Avatar vypadal překrásně, plavně se nesl výstavním kruhem a ve světle reflektorů přímo zářil. Jeho zlatá srst a světlé dlouhé třásně na uších, nohách a oháňce za ním vlály, byl to úchvatný pohled. A zahraniční rozhodčí ho po zásluze ocenili i v konkurenci mnoha krásných zástupců jiných plemen. A my, protože jsme to nečekali, jsme měli slzy v očích.”


Monika Kupicová (Mondak - BIS 2019, res. BIS 2022) se dojímá:

Pocity z vítězství se dají jen těžko slovy popsat, člověk si chvíli říká, že se mu to jen zdá a slzy štěstí tečou proudem, i když zrovna sám nestojí ve výstavním kruhu.“

Markéta Benešová (Almas - res. BIS 2015) vzpomíná: „Původní záměr byl poskytnout mé saluki junior handlerkám na celoroční vyhlášení. A když už jsme tam jeli, rozhodla jsem se Almáska přihlásit do ŠŠ. Mé očekávání nebylo velké, tuto akci jsem brala jako výlet, příjemně strávený den s přáteli a milovníky psů.“ Kačenka s Almasem vyhráli skupinu chrtů a dostali se do finále, kde dosáhli na Best in show 2. Vše bylo tak slavnostní a plné euforie. Ta radost, jásot a slzy dojetí, tolik emocí najednou. Almásek, který byl nejen show saluki, ale i šampion pro krásu a výkon, se umístil v top soutěži ČR a dal mně nejkrásnější dárek k narozeninám.”Na špičku díky zkušenostem i štěstí

Všichni oslovení jsou chovatelé anebo nadšení majitelé, kteří se výstavám věnují alespoň dvě dekády. Za tu dobu nasbírali obrovské množství nepřenositelných zkušeností, svým miláčkům věnují veškerý volný čas a také měli štěstí na výběr štěněte. A my měly štěstí, že se díky doporučení dostali právě k nám do TDH.


Jaroslav Šeda (Igor - letošní BIS 3) nás pobavil našimi začátky:

„Před mojí úplně první výstavou (pozn. Olomouc 2007) mi paní v psím salónu poradila, že pokud to člověk neumí, je lepší si vzít handlera. Samozřejmě jsem tenkrát ani netušil, co to znamená. Dala mi kontakt na Terezu Šubertovou, které jsem před výstavištěm zavolal a čekal nějakou paní v letech. Objevilo se 12leté děvče. Byl jsem trošku překvapený, ale v kruhu jim to šlo parádně!“

Monika už měla bohaté výstavní zkušenosti a desítky šampionátů na kontě, když se s námi před lety spojila. S jejími sněhobílými maltézáčky jsme pak proběhaly celou Evropu. „Prvním našim psem, který ŠŠ v roce 2004 vyhrál, byl Paper Man Mary Evan, šampion 32 států světa. Potom White Field Richelieu Rio vyhrál u našich sousedů na Slovensku (2010) a do třetice všeho dobrého si v roce 2020 titul Šampiona Šampionu odnesl náš Maybe Mystery Mondak, a to již v rukou děvčat z TDH týmu. Do finále ho dovedla Jitka, která je s naším chlapcem naprosto úžasná dvojka, jejich souhra je až neuvěřitelná.“Dokonalá souhra s handlerem je zásadní


Abyste v kruhu zářili, musíte mít s předváděným psem pevné láskyplné pouto. Musíte ho dobře znát, vědět, co na něj nejlépe platí, a poznat, jak se zrovna ten den cítí. Jako majiteli by vám to nemělo dělat problém, ovšem pro psa „cizí“ handleři to mohou mít složitější.

„Vidět tu obrovskou souhru holek a našich maltézáčku, jejich vzájemné propojení a hlasité vítání, které musí slyšet snad všichni na výstavě, když holky přicházejí, je prostě to NEJ!“ říká Monika Kupicová.

S většinou našich svěřenců se vídáme pravidelně po několik let, proto se nám podařilo s nimi vybudovat opravdu silný vztah a bereme je jako naše vlastní. Někteří jezdí na výstavy tak často, že další trénink mezitím ani není potřeba, což je velkou výhodou, když domov handlera a psa dělí třeba 200 km.


Avatar v novinách už den po výstavě.

Ráno bez handlera, večer Best in show


Jak to tak ale bývá, výjimka potvrzuje pravidlo, a někdy to klapne na první dobrou. S majitelkou Avatara jsme se na Šampionu šampionů potkaly ráno náhodou a domluvily handling až na místě, bez předchozího tréninku. Ani jedna si teď už s jistotou nevzpomeneme, který to byl rok - buď jsme si odnesli res. BEST IN GROUP (2013) nebo dokonce BEST IN SHOW (2014) a takhle vypadalo naše čestné kolečko

KO systém nebo jeden rozhodčí na BIG?


Mnozí z nás byli letos zaraženi novými pravidly. Duel mezi dvěma psy byl napínavý a dynamický, ale organizátoři se rozhodli pro změnu. Místo KO systému, který byl na ŠŠ aplikován několik posledních let, jsme se opět vrátili k původnímu systému, tj. jeden rozhodčí vybere pořadí soutěže BEST IN GROUP (BIG). 


V obou systémech lze najít smysl a je na každém, který systém mu přijde lepší. Dalo by se říct, že systém jeden rozhodčí na BIG je spravedlivější v tom, že se dva nejlepší psi nemohou potkat v prvním kole a ten, kdo klidně mohl získat res. BIG, skončí bez umístění.


Je ale mnohem větší pravděpodobnost, že vám výběr rozhodčího zkrátka nesedne. V KO systému se na pořadí podílelo 5 rozhodčích, výsledek tedy nezávisel pouze na jednom názoru. Princip finále (BIS) se příliš nezměnil - do kruhu nastoupí všech 10 BIGů, které hodnotí najednou 3-5 rozhodčích.S jistotou ale můžeme říct, že KO systém je větší show a atraktivnější podívaná pro diváky. „Letošní ŠŠ v Brně měl několik výhod - obrovský kruh, všude dostatek místa… ale měl atmosféru spíše běžné výstavy než něčeho zcela mimořádného, jako byl ŠŠ v TOP hotelu. Snad se to tam jednou opět vrátí,“ doufá Jaroslav Šeda. 


Jak se dostat na úplný vrchol?

A teď to, na co čekáte. Rády bychom vám sepsaly jednoduchý recept na výhru ŠŠ, ale ani my ho neznáme. Následující body vám snad přiblíží náš mindset a dodají odvahu splnit si váš výstavní sen.


1. Buďte kritičtí a pracujte na sobě.


Nežijte v tom, že váš pes je dokonalý nebo nejlepší široko daleko. Možná se vám vysněný úspěch může podařit až s dalším pejskem, kterého si pečlivě vyberete a připravíte. 


„Myslím, že pro velká vítězství se pes už narodí. Jistě, prvním předpokladem je vybrat si chovatele, který má co nejlepší rodiče budoucích štěňat, z nejlepších možných krevních linií. Pes musí mít krásný exteriér, dokonalý pohyb ve výstavním kruhu, a hlavně charisma, které přiměje lidi zaměřit pozornost jen na něj a obdivovat ho,“ popisuje Eva, která si pro saluki Avatara letěla do Atlanty (USA).


2. Kdo je připraven, není překvapen. 


Kromě perfektního exteriéru musí mít pes i povahové kvality, které ještě zdokonalíte tréninkem. Nečekaným situacím nikdy nezabráníte, ale můžete se na ně co nejlépe připravit. Socializujte svého psa odmalička.


3. Buďte sebejistí a soustřeďte se na prezentaci psa v každý důležitý okamžik.


Ukažte to, co je na psovi jedinečné, a ty slabší stránky nechte na chvíli zmizet. Věřím, že úspěšný pes musí do výstavních kruhů nastupovat s wow efektem,“ říká Katka Seidlová, majitelka vítěze BIS 2021. Co přesně tím myslí, si můžete přečíst brzy v připravovaném rozhovoru.


4. Pokud vystavování není nic pro vás, oslovte profesionálního handlera.


Může z toho vzniknout skvělá spolupráce, přínosná pro všechny zúčastněné. Vybírejte si na základě doporučení, přístupu ke psům (i lidem) a předchozích zkušeností.


Motivací najmout si handlera je mnoho, třeba takhle to měla Eva: „S přibývajícím věkem jsme si byli vědomi, že Avatar potřebuje někoho, kdo ho perfektně vystaví. Věděli jsme, že handlerky z TDH teamu jsou skvělé, často chrty vystavují a líbil se nám jejich přístup k pejskům.“ 


5. Nelpěte na výsledku! 


Radujte se z pokroků, užívejte si výstavy jako příjemnou aktivitu s vaším psem a čas s přáteli. Uvolněná atmosféra pomůže všem zúčastněným a dodá vám sílu pokračovat i po neúspěchu.


„Hlavně nikomu nedoporučuju stěžovat si v diskuzích, házet vinu na rozhodčí nebo na to, že je všechno předem domluvené apod. I konkurenci je třeba maximálně respektovat - jednou vyhraje ten a podruhé zas jiný. Výstavy jsou subjektivní soutěž krásy,“ radí Jaroslav.Když budete dostatečně trpěliví a uděláte pro sebe i svého psa maximum, úspěch se dostaví.


A nemusí to vůbec znamenat mít doma Šampiona šampionů. Pokud uděláte vše, co je ve vašich silách, budete na sebe hrdí a váš pes bude zářit. Potom si dokážete vychutnat malinovku v kelímku na skládací židličce úplně stejně jako tu margaritu u oceánu.


 

Jak to vidí a hlavně co radí vítězky posledních třech ročníků Šampiona šampionů? Těšte se na chystaný trojrozhovor s nimi. Kromě handlerské perspektivy tam najdete i jejich pohled z pozice chovatelek, majitelek nebo rozhodčích.

165 views0 comments

Comments


Kam dál?

Přečtěte si, kdo jsme a co děláme.
119474460_3128443517254673_4806263278706775228_n.jpg
Seminar-84.jpg
akita_inu_handling.jpg
bottom of page