top of page

ROZHOVOR | Viking a Melanie: Cesta k vítězství na Crufts 2024

Během čtyř dnů porazil Viking se svou majitelkou Melanie více než 19 000 psů z celého světa a společně sklidili ovace obří arény v Birminghamu. Předvedli neuvěřitelnou symbiózu a porozumění mezi psem a jeho páníčkem a dokázali, že vítězství na tak prestižní soutěži vyžaduje mnohem více než jen dokonalou exteriérovou krásu. Pojďme vyzpovídat nové vítěze!


BEST IN SHOW Crufts 2024

Australský ovčák

Ch Brighttouch Drift The Line Through Dialynne (Imp Rus)

Mrs M, Mr J & Mrs K Raymond, Shaw & KirtleyMelanie, nejprve obrovská gratulace k této výhře. Kdy sis uvědomila, co se stalo?


Když jsem dříve snila o tom, jaké asi je vyhrát Best in Show, v hlavě jsem si odříkávala vyhlášení moderátora slovo od slova. Ale slyšet nahlas: „Best in Show na Crufts 2024 je... AUSTRALSKÝ OVČÁK,“ je... No, nic vás nepřipraví na tu záplavu emocí, když rozhodčí Ann Ingram ukazuje vaším směrem. Je to ještě lepší, než si vůbec dokážete představit. Byl to nejlepší okamžik mého života a vzpomínka, kterou si budu navždy pamatovat.


Pověz nám o tom slavném poháru! Google říká, že vítěz dostane repliku, je to pravda?


Bohužel si pohár nemůžete vzít domů, ani nedostanete repliku. Myslím, že dříve vítězové dostávali jakousi trofej, ale nebyla to replika. Vlastně mě trochu užírá, že jsem se tak moc bála, aby náhodou Viking nestrhl pohár z pódia, že jsem se ho dotkla jen jedním prstem. Takže ani nevím, jak je těžký.


Jsi už třetí generací ve vaší chovatelské rodině. Můžeš nám stručně popsat své kořeny?


Chovatelskou stanici založila moje babička Marion. Ve 13 letech pracovala v chovatelské stanici a byla nadějnou groomerkou. Chodila po domech se sadou ručních nůžek a stříhala psy sousedů.


Název naší chovatelské stanice se objevil až mnohem později. Je složený ze jmen babiččiných prvních dvou dětí, Dianna a Marilynne (Dia-lynne). Díky bohu, že nepojmenovala jednu Marii. (Pozn. vzniklo by slovo Dia-Ria připomínající diarrhea, tedy průjem.)


Babička měla tři děti, dvě dcery a syna Derricka, který byl nejmladší. Dianna, moje matka, byla z nich jediná pejskařka. Šla v babiččiných stopách a úspěšně předváděla bígly, tibetské teriéry a malé knírače.


Psy jsem nezačala vystavovat tak mladá, jako možná mnozí, kteří byli vychováni v psí rodině. Milovala jsem totiž koně. Až v pozdním dospívání jsem začala vystavovat psy, počínaje malými knírači Risepark. Měla jsem přirozený talent na grooming a předvádění psů mě moc bavilo. Dařilo se mi u kníračů, tibetských teriérů a samozřejmě u rodinného plemene bíglů. Chtěla jsem však být úspěšná sama o sobě, zamilovala jsem se do australáků a už jsem se neohlížela zpět.


Svého šampiona Vikinga sis prý vybrala podle fotky na Facebooku. Jaký je celý příběh?


Zrovna jsem tehdy dokončila velmi úspěšný rok vystavování AM CH UK CH ASCA CH Wyndstar’s Magic Marker AKA Mark. Dostal se ke mně pár týdnů před Crufts 2019 a rovnou jsme tam, na naší úplně první společné výstavě, získali BOB. A pokračovalo to dalšími vítězstvími: Top Dog All Breeds 2019, vítěz finále Eukanuba v roce 2020 a BOB res. BIG Crufts 2020.


Mark byl po Crufts v důchodu, tak jsem se rozhodla, že bych chtěla štěně, se kterým si opět užijeme trochu legrace a zábavy, a to se povedlo. To zrovna začínal lockdown. Udělala jsem to, co lidem říkám, aby nedělali. Projížděla jsem Facebook jednoho velmi nudného dne a narazila jsem na příspěvek s fotkami zajímavého blue merle štěněte ve věku 5-6 měsíců, jak stojí na free ve sněhu.Byla to láska na první pohled. Z toho příspěvku si nepamatuju nic jiného, než že byl k dispozici do správných rukou. Okamžitě jsem kontaktovala Larisu Koslovou, jeho chovatelku, s dotazem, jestli je ještě volný, což byl, a jestli by mi poslala nějaká videa, což udělala. O několik měsíců později dorazil. Nemohu dostatečně poděkovat Larise za to, že mi důvěřovala.


Larisa, na rozdíl ode mě, má velmi uspořádaný FB profil. Pobavilo mě, že když jsem procházela všechny její alba, byla tam fotka štěňátka Vikinga na stole a já už ji měla „olajkovanou“ z dřívějška a dokonce jsem ji i okomentovala. Takže věřím, že mu bylo vždy souzeno přijít ke mně, nebo už Larisa nemohla vydržet další moje prosící zprávy.


A co je to nejdůležitější při výběru štěněte?


To je zajímavá otázka. Dívám se na australáky jinak než na bígly, protože hledám spíše výstavního psa než budoucího chovného jedince. Zůstanu u stejného chovatele? Ne. Měla jsem úžasné psy od mnoha chovatelů. Dělá mě to neloajálním? Ne. Myslím, že to spíš dokazuje, kolik skvělých chovatelů existuje.


Základy jsou samozřejmě vždy stejné ve smyslu zdravého, dobře vychovaného štěněte. Dívám se na rodokmeny, protože postupem času můžete vidět rysy předků, některé chcete, jiným se chcete vyhnout.


Nejprve hledám rovnováhu. Australský ovčák, stejně jako bígl, je střední plemeno s vyváženými proporcemi. Nechceme vidět rozmáchlé zadní končetiny nebo krky jako žirafy, ani je nechceme moc nízké a dlouhé, což se dnes u plemene stává velkým problémem.


Pohyb je velmi důležitý; vidět štěně vždy v klusu napovídá, že jsou všechny jeho části na správném místě. Temperament je taky zásadní. Nestačí mít dokonalé štěně, když vyskočí z kůže, jen co se vedle něj pohne listí. Když už máte tohle všechno, ještě záleží na tom, jak ho vychováte, což je nanejvýš důležité.


 

Chcete víc inspirativního čtení?

Odebírejte náš mailing a budete vědět, co se ve výstavním světě děje.


 

Pojďme teď zpátky na Crufts. Za úžasným předvedením Vikinga musí být spousta práce. Věnuješ se jeho přípravě sama nebo máš pomocníky?


Sama se starám o výstavní trénink, grooming a předvádění, ale nemůžu si přiznat všechny zásluhy za jeho kondici, protože s ním cvičí i můj manžel, když zrovna nemůžu. Jednou měsíčně Vikinga beru na metodu McTimoneyho, což naprosto miluje.Publikum z vás bylo nadšené. Máš nějaký tip, jak zazářit?


Vášeň. Nemám žádné tajné tipy. Tvrdě pracuji na tom, co dělám, a věřím svým psům. Věřím, že je to celý balíček. Myslím, že ani Viking by tolik nezazářil, kdybych ho třeba předvedla v džínách a teniskách.


To rozhodně, tvůj outfit byl naprosto okouzlující. Jak sis vybírala kostýmek, ve kterém půjdeš soutěžit o BIS?


Tenhle kostýmek má svůj příběh! Byl to můj úplně první St. John z eBay a stál jenom 100 liber. Tehdy jenom pár vyvolených ve Spojeném království vědělo, co je to St. John's. Většina si myslela, že je to nějaký charitativní obchod.


Teď jich mám kolem 20, jsou návykové. Tento konkrétní kostýmek jsem často nosila s Markem a uchovalo v něm několik speciálních vzpomínek. Bylo vždy jasné, že v něm poběžím pro případný Crufts BIS. Jen jsem se modlila, abych se do něj vešla, kdyby ta příležitost někdy přišla. Vikinga jsem navíc předvedla na Austinově vodítku, takže jsem ten večer měla v kruhu všechny své kluky.I když se vše zdálo dokonalé, je něco, co bys ten den udělala jinak?


ANI NÁHODOU! Ten den byl tím nejlepším vůbec. Nezměnila bych nic, kromě toho, že bych si zvedla ten obrovský pohár a nechala na něm obrovskou červenou rtěnku, lol.


Ve finále jsi párkrát nechala Vikinga sníst hozený pamlsek. Děláš to takhle vždy? Zažila jsi ohledně toho nějaké problémy s rozhodčími nebo handlery?


Sledovala jsem, jak to handleři v USA dělají na konci individuálního posouzení, a přišlo mi to (při správném provedení) velmi působivé. Když nám loni na konci třídy psali posudek, hodila jsem Vikingovi jen tak pamlsek a on vytasil tenhle úžasný free postoj. Doma jsem ho pak trochu potrénovala a bylo.Používám to jenom po tam a zpět na individuálním posouzení nebo v užším výběru, kde na to mám prostor. Nikdy bych tím nerušila ostatní vystavovatele; i proto jsem ho nechala pamlsek sníst. Zároveň se víc soustředí na odměnu, když ví, že ji opravdu dostane.


Tahle situace se mi na světovce stala z opačné strany, když handler za mnou házel psovi pamlsky až k mým nohám. Musela jsem se tomu smát, protože zaprvé to jeho psovi bylo úplně jedno, a zadruhé mně pamlsky zrovna docházely, tak jsem je sebrala a použila.Ale teď vážně, podle mě to není přijatelné chování. Dostaňte ze svého psa to nejlepší všemi prostředky, ale ne na úkor ostatních vystavovatelů. Naštěstí je na mě Viking tak napojený, že si ani nevšiml párkové hostiny opodál.Jak přemýšlíš nad počtem psů předvedených během jednoho dne? Celá smečka nebo se soustředíš pouze na jednoho?


To vše záleží na výstavě. Na běžné výstavy jich klidně vezmu několik. Pokud jde o velkou událost, jako je WDS nebo USA, vezmu jen toho, s kým doufám ve výhru. Ráda ukazuju své psy v top kondici, a to není úplně možné, když jich máte moc najednou.


Viking loni vyhrál také Světového vítěze a britského Psa roku. Jaké jsou teď vaše plány do budoucna? Necháš ho co nejvíc zářit nebo spíš zůstane doma?


Hmm, to je velmi těžká otázka. Samozřejmě nevěřím, že je něco víc než Crufts. Někdo může namítat Westminster nebo světovku, ale pro mě je to Crufts. Nicméně je to mladý pes a baví mě ho vystavovat.


Už nikdy nevkročí do britského výstavního kruhu, ale nevylučuju, že ho vezmeme na pár speciálních zámořských výstav. No, je to vždycky risk, ale kdyby nebyl, nedělali bychom to!Určitě tu máme několik příznivců plemene, kteří by uvažovali o krytí nebo štěněti po Vikingovi. Je to vůbec ještě možné?


U bíglů jsme nikdy jsme nebyli chovatelé, kteří chovají psy pouze pro sebe. Myslím, že ve světě psů máme výjimečná zvířata, protože lidé sdílejí pokrevní linie. Také se domnívám, že bychom měli podporovat nové mladé chovatele. Takže bych nikdy neodmítla někoho, kdo má kvalitní chovnou fenu, která by Vikingovi „sedla“. Pokud se snaží dělat to dobře, pak si zaslouží šanci.


Moc ti děkujeme za všechny odpovědi. Můžeš nám ještě na závěr říct, jak se cítíš ohledně Crufts 2025?


No, nebude to tak stresující jako tenhle Crufts, to je jisté. Miluju Crufts nejen proto, že ten zelený koberec je prostě kouzelný, ale také proto, že spojuje mé přátele a rodinu z celého světa. Jsou to nejrychlejší čtyři dny mého života, ale zároveň vždy nejlepší čtyři dny v roce. A teď je to také místo, kde se mé sny staly skutečností.


 

Bavil vás rozhovor s Melanie?

Odebírejte náš mailing a kromě rozhovorů se dostanete i k novinkám ze světa výstav. 


777 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


Kam dál?

Přečtěte si, kdo jsme a co děláme.
119474460_3128443517254673_4806263278706775228_n.jpg
Seminar-84.jpg
akita_inu_handling.jpg
bottom of page