top of page

ROZHOVOR | Crufts: Očima 5 úspěšných

Kynologická událost roku klepe na dveře výstaviště NEC v Birminghamu a my vám po praktických tipech přinášíme ještě pět krátkých rozhovorů s vítězi. A ne ledajakými!

Úspěch je, se na výstavě vůbec prezentovat, a jakékoliv umístění ve třídě je pořádnou třešničkou na dortu. Všichni naši respondenti se ale podívali dokonce až do závěreček. Jaké je vyhrát plemeno nebo skupinu na Crufts? A co by poradili nováčkům?


Za spolupráci na rozhovoru děkujeme:


Ina Koulermou

NĚMECKO | Ina’s Fashion Greyhounds

Ina se narodila na Kypru do rodiny chovatelů a svého prvního greyhounda dostala v 10 letech. Chovu se začala věnovat v roce 2012 a od té doby její odchovy sbírají úspěchy po celém světě. Za vypíchnutí určitě stojí vítězství BEST IN SHOW na EDS 2022.


Ina Koulermou & Aya BEST IN GROUP Crufts 2022
🇬🇧 Original English version

Co se ti vybaví, když se řekne Crufts?

Crufts je velice speciální výstava psů, se kterou se nedá srovnávat žádná jiná v Evropě! Je to vzrušující událost s úžasnou historií a mezinárodním publikem.

Já se jí účastním každý rok, nejen kvůli výsledkům, ale hlavně kvůli setkání s dalšími chovateli, vystavovateli a milovníky našeho plemene. Greyhoundi pocházejí z Velké Británie, a proto je to ideální událost na naše každoroční setkání. Ale to samozřejmě není vše. Místo, několik dalších psích sportů, které se konají v hlavní hale, nákupy, prostorné kruhy a atmosféra... To vše činí tuto výstavu naprosto výjimečnou.


S jakým psem jsi na této výstavě zaznamenala svůj největší úspěch?


Na Crufts jsem během let měla skvělé výsledky a vyhrála jsem několikrát třídu, CC i RCC, ale samozřejmě jeden pes zářil nejjasněji a nebyl to nikdo jiný než “Aya” Multi BIS & SBIS INT Multi Ch. Ina's Fashion Desirable, která na svém prvním Cruftu vyhrála titul RCC a poté třikrát v řadě za sebou i titul CC - dvakrát společně s BOB a jednou s BOS za svým bratrem.


Nejdůležitější moment pro mě, můj chov, Ayu samotnou i celé naše plemeno byl, když vyhrála titul BEST IN GROUP v roce 2022 a stala se jednou ze 7 finalistů BIS krátce předtím, než vyhrála titul BEST IN SHOW na EVP v Paříži.


Aya BEST IN SHOW Evropské výstavy v Paříži 2022

Jaké bylo vyhrát na tak prestižní výstavě?


Je to něco, o čem každý seriózní chovatel a vystavovatel sní, ale neví, zda se to vůbec někdy splní. Je to můj životní úspěch a není jednoduché popsat mé pocity. Je to hodně emocí smíchaných dohromady…

Z počátku je to velký šok následován absolutní hrdostí, obdivem, štěstím a když spadnete zpátky na zem, cítíte obrovský úspěch a zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své plemeno.

Co bys poradila někomu, kdo se tam chystá poprvé?


Užijte si každý okamžik na největší psí výstavě na světě, připravte se a mějte psy v nejlepší možné kondici. Buďte připraveni nejen na úspěch, ale hlavně na to si to užít naplno!


Abyste se mohli této výstavy účastnit, váš pes musí být kvalifikován. To znamená, že zúčastnit se této prestižní akce je samo o sobě velký úspěch. To, co se stane potom, je jako na každé jiné výstavě. Je to jen názor jednoho člověka, proto se soustřeďte na své emoce za kruhem, stejně jako v kruhu. Je to určitě zážitek, na který budete navždy s láskou vzpomínat! 

Eva Tichá 

ČR | TDH Team

Eva se výstav účastní od svých 13 let, kdy jim po první výstavě „jen na zkoušku“ zcela propadla. Prošla soutěží junior handling a později začala psy vystavovat profesionálně. Když zrovna nepředvádí či neupravuje svěřence na výstavách, tráví čas venku trénováním se svou maďarskou ohařkou.


Eva Tichá & Hunter BEST OF BREED Crufts 2023

Co se ti vybaví, když se řekne Crufts?


Zelené koberce a úžasná atmosféra. V UK jsou výstavy vnímané jako velmi prestižní společenské akce a tím spíš výstava všech výstav - Crufts, čemuž odpovídá i nálada zde. 


S jakým psem jsi na této výstavě zaznamenala svůj největší úspěch?


K největšímu úspěchu jsem měla možnost dovést teprve 2letého psa maďarského ohaře Avar Hunter Danube Slovakia, který na Crufts 2023 získal ocenění CC & BOB


Jaké bylo vyhrát na tak prestižní výstavě?


Crufts vnímám jako největší kynologickou událost na světě, kterou jsem ještě před tím, než jsem se sama začala výstav účastnit, se zatajeným dechem sledovala. Tudíž vyhrát a ještě k tomu se „svým“ plemenem, je absolutně dechberoucí a nezapomenutelný zážitek. 


Co bys poradila někomu, kdo se tam chystá poprvé?


Pořádně se obléct! Na Crufts bývá taková zima, že i otužilí Angličané si na ni každoročně stěžují. Nic jiného než nachlazení vám dle mého dojem z této výstavy zkazit nemůže, protože jen účastnit se je zážitek na celý život. 

Nicklas Eriksson

ŠVÉDSKO | Qirmizi salukis

Nicklas se věnuje vystavování psů již od roku 1978 a chovu saluki od roku 1992. Než aktivně začal se svým chovem, učil se od těch nejlepších chovatelů v Austrálii a USA, se kterými spolupracuje dodnes. Na svém kontě má vítězství titulů BIS na WDS 2012 a EDS 2010. Od roku 2003 je mezinárodním rozhodčím pro exteriér.

🇬🇧 Original English version
Nicklas Eriksson & Rios BEST IN GROUP Crufts 2015

Co se ti vybaví, když se řekne Crufts?


Je to jedna z nejprestižnějších, pokud ne ta vůbec nejprestižnější, výstava psů na světě. Vybaví se mi mnoho přihlášených psů ve většině plemen, kvalitní psi a setkání se spoustou přátel z blízka i daleka.


S jakým psem jsi na této výstavě zaznamenal svůj největší úspěch?


V roce 2015 jsem na Crufts vystavoval psa Qirmizi Ovation. “Rios” se narodil jako jedináček a měl na výstavách fantastickou kariéru. Už ze třídy mladých vyhrál své první tituly BEST IN SHOW ze všech plemen. V roce 2014 byl 2. nejlepší pes všech plemen ve Švédsku. V roce 2015 byl stále velmi mladý, a tak měl ve švédských kruzích pauzu (kromě pár výjimek). Místo toho jsem ho vystavoval v zahraničí.


Na Crufts nevyhrál jen titul BEST OF BREED, ale i BEST IN GROUP a ve stejném roce vyhrál dokonce i titul SUPREME BEST IN SHOW na Donaueschingen Sighthound Festival v Německu. V roce 2016 jsem ho opět začal aktivně vystavovat ve Švédsku, kde se stal Nejlepším psem roku všech plemen. Rios je také velmi úspěšný chovný pes s milým temperamentem.


Jaké bylo vyhrát na tak prestižní výstavě?


Je neskutečná čest vyhrát na Crufts a o to větší, když jsem zároveň i chovatelem vítězného psa.

Rios vyhrál několik titulů BEST IN SHOW, ale vítězství BEST IN GROUP na Crufts je nejprestižnější ocenění jeho kariéry.

Co bys poradil někomu, kdo se tam chystá poprvé?


Jeďte si to tam hlavně užít. Se psem i bez něj. Užijte si pěkné psy a úžasnou atmosféru… a buďte připraveni i na trochu chaosu :) Jako vždy připravte svého psa i sebe, jak nejlépe umíte, aby měl Váš pes co největší šanci na úspěch. 

Tereza Šubertová

ČR | TDH Team

Tereza začínala v roce 2002 soutěží dítě a pes, dnes je fotografkou a profesionální handlerkou s těmi nejvyššími tituly na kontě. Její maminka Petra se od roku 1995 úspěšně věnuje chovu pšeničných teriérů pod CHS Kní-York.


Tereza Šubertová & Byron BEST OF BREED Crufts 2019

Co se ti vybaví, když se řekne Crufts?


Když se řekne Crufts vybaví se mi zelený koberec, po kterém je opravdu velký zážitek se proběhnout. Je to událost, která přitahuje pozornost milovníků psů z celého světa a bezesporu se řadí mezí nejprestižnější kynologické akce s dlouhou historií. 


S jakým psem jsi na této výstavě zaznamenala svůj největší úspěch?


Výstavy Crufts se od roku 2009 účastním skoro pravidelně a podařilo se mi zde nasbírat více úspěchů, které, když si na ně vzpomenu, mi stále dělají ohromnou radost.


Tereza v TOP 10 junior handlerů světa

Prvním úspěchem byl v roce 2012 postup do užšího výběru v mezinárodním finále Junior Handlingu, kde jsem reprezentovala naši zemi. Posuzoval rozhodčí z Norska pan Espen Engh. Plemeno, se kterým jsem soutěžila, byl whippet. Později se však ukázalo, že se jedná o jedince velmi komplikovaného a tvrdohlavého. Nicméně pan rozhodčí mé schopnosti zvládnout složitějšího psa ocenil a z více než 30 reprezentantů jsem se jako doposud jediná Češka dostala do TOP 10.


Dalším velkým úspěchem bylo ve stejném roce vítězství CC a BOB s jorkšírským teriérem Ch. Peter Pan Stříbrné Přání z českého chovu Aleny a Veroniky Bystrianské.


Tereza & Peter Pan BEST OF BREED Crufts 2012

A v neposlední řadě CC a BOB v roce 2019 s rhodéským ridgebackem Byronem (B’Lower Leo of Tailor Made), který obstál v konkurenci 200 ridgebacků u anglické rozhodčí. Následně se probojoval i do užšího výběru extrémně početné Hound skupiny, kterou posuzoval světoznámý Frank Kane. 


Jaké bylo vyhrát na tak prestižní výstavě?


Nepopsatelný. Já jsem od přírody člověk velmi klidné povahy. Na Crufts nikdy nenastupujete do kruhu s tím, že máte šanci na umístění, nedej bože na výhru. Jedete tam prezentovat svého psa světu a kochat se atmosférou.

Nicméně v momentech, kdy se mi podařilo vyhrát třídu open a nastupovala jsem o CC nebo jsem se například dostala do užšího výběru v závěrečných soutěžích, mi bušilo srdce jako o závod a ruce se mi třásly.

Je to nepopsatelný adrenalinový zážitek a zpětně jsem ráda, že se mi ty situace podařilo zvládnout a nepokazila jsem to danému psovi svou nervozitou. Nejlepší ze všeho na tom byla ta radost - nejen naše, ale vlastně všech českých vystavovatelů, ať už jsme se osobně znali, nebo ne. Jak se například výhra CC mezi přáteli rozkřikla a všichni, kdo v ten den na výstavě byli, dorazili fandit na BOB. Všichni jsme sdíleli vzájemnou radost z toho, že i psi z tak malé země, jako je Česko, dokáží zabodovat! Ještě teď ,když to píšu, mám husí kůži. 


Co bys poradila někomu, kdo se tam chystá poprvé?


Crufts je velmi specifická výstava. Z tradičních rad - jak už jsem psala výše:

Nečekejte úspěch, jeďte si to tam spíše užít, kouknout na práci jiných chovatelů a prezentovat svého psa, jak nejlépe dokážete.

Z praktických rad - určitě je fajn mít parťáka, který vám pohlídá psa v přiděleném benchi, když budete chtít jít na stánky. A že jich tam je opravdu hodně! Pohodlná obuv (výstaviště je obrovské), teplejší oblečení a power banka je základ. 

Emily Miles

VELKÁ BRITÁNIE | Maďarští ohaři

Emily si svého prvního výstavního psa pořídila teprve v roce 2018 a během této krátké doby dokázala něco, co je pro většinu chovatelů a vystavovatelů nedosažitelný sen. Aktuálně se zajímá o chov mnoha plemen z Gundog skupiny a doma jí kromě maďarských ohařů dělají společnost gordon setři, pointeři a také několik miniaturních pinčů.

🇬🇧 Original English version
Emily Miles & Van Wincle

Co se ti vybaví, když se řekne Crufts?


Největší výstava psů na světě!


S jakým psem jsi na této výstavě zaznamenala svůj největší úspěch?


Sh Ch Layways Van Winkle JW, můj první výstavní pes! Vyhrál 34 CC, několik umístění i vítězství ve skupině, 2x DCC na Crufts, BOB a Best In Group 3. Byl druhý na Eukanuba Finals za výhercem UK Top Dog! 


Jaké bylo vyhrát na tak prestižní výstavě?


Byla jsem ohromena! Šokována a nesmírně šťastná. Rozhodně moment, na který nikdy nezapomeneme.


Co bys poradila někomu, kdo se tam chystá poprvé?


Užijte si každou vteřinu, rychle to uteče. Mějte pohodlnou obuv!

Vezměte si potom týden dovolenou, protože budete nemocní. Na Crufts nastydne každý! 🤦‍♀️🤣

 

A tak vám kromě úspěchu a příjemně stráveného času musíme popřát hlavně pevné zdraví! Užijte si Crufts a ještě než dorazíte místo, přečtěte si naše praktické rady a tipy.

955 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Kam dál?

Přečtěte si, kdo jsme a co děláme.
119474460_3128443517254673_4806263278706775228_n.jpg
Seminar-84.jpg
akita_inu_handling.jpg
bottom of page